Hakkımızda

 

  

“İlkokuldan beri meşeyi çok seviyorum. Bize öğretmenler ağaçları anlatıyorlardı.
O ağaçlar meşeydi ve oradan başladı iş…” 
Hayrettin Karaca 

 

Bir öğretmenin ağaçlara duyduğu sevgi; bir çocuğun hayatı boyunca ağaçları yakından tanıyıp sevmesini, yıllar içinde topladığı tohum ve fidanlarla binlerce insana ilham veren bir arboretum yaratmasını ve doğayı korumak için bir halk hareketini başlatmasını sağlayabilir. Ekolojik okuryazarlık becerileriyle doğayı okuyabilen çocuklar, doğayla güçlü bağlar kurarak enerji kullanımının ve tüketimin doğaya etkisini bilebilir. Bu nedenle ekolojik okuryazarlık, yapbozun en önemli parçası olarak önceliklidir ve öğretmenler bu sürecin en önemli rehberleridir. Gezegenimizdeki hızlı ekolojik değişimlere uyum sağlayacak bilgi ve becerileri; doğanın işleyişini ve sınırlarını bilen ve doğayı seven çocuklar, gençler ve yetişkinler hayata geçirebilirler. 

 

İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TEMA Vakfı tarafından tasarlanan bir doğa eğitimi projesidir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye giden çocukların ve gençlerin gelişimsel özellikleri dikkate alınarak tasarlanan eğitim içerik ve materyalleri, iklimtema.org eğitim portalında öğretmenlerle buluşturulmaktadır. Projenin amacı; çocukların ve gençlerin hava durumu, mevsimler, iklim, iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları, iklimin insan faaliyetleri sonucunda nasıl etkilendiği ve sürdürülebilir yaşam becerileri hakkında farkındalık geliştirmelerine destek olmaktır.

Etkinlik uygulamaları boyunca çocukların ve gençlerin,

  • Hava olaylarını ve etkilerini gözlemlemeleri,
  • İklim ve iklim değişikliği hakkında bilgi edinmeleri,
  • İklim değişikliğinin nedenlerini, sonuçlarını ve etkilerini öğrenmeleri,
  • İklim sisteminin insan faaliyetleri sonucunda nasıl etkilendiği üzerine düşünmeleri,
  • Yaşamı mümkün kılan doğal sistemlerden yola çıkarak, her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve iklimdeki değişikliklerin diğer sistemleri nasıl etkilediği konusunda farkındalık geliştirmeleri,
  • Sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmaları,
  • İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için günlük yaşamda uygulanabilecek çözüm önerilerini hayata geçirmeleri hedeflenmektedir.

İklim TEMA Eğitim Portalında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine yönelik olarak öğretmenler için; etkinlik yönergeleri, eğitici filmler, sunumlar, posterler, e-kitaplar ve uzman yazıları yer almaktadır. Proje materyallerine ulaşmak için "Üye Ol" butonuna tıklayarak portala üye olabilirsiniz. Proje ile ilgili görüş ve sorularınızı iletişim bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

 

ADRES

TEMA Vakfı Halaskargazi Mah. Halaskargazi Cad.
No:22 Kat:5-6-7-8 Pk:34371 Şişli / İstanbul

© 2023 TEMA
Bu portal, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TEMA Vakfı tarafından hazırlanmıştır. Portaldaki tüm içerik TEMA Vakfı tarafından oluşturulmuş olup tüm hakları TEMA Vakfı’na aittir.
Kopyalanamaz, çoğaltılamaz, içerikten bölümler hak sahibinin izni olmaksızın kullanılamaz.